Najczęstsze-błędy-przy-przygotowaniu-plików-do-druku.

Najczęstsze błędy popełniane przy przygotowaniu plików to:

  • Brak spadów – bez dodatkowego marginesu krawędzie projektu mogą zostać obcięte w niepożądany sposób.

  • Zła przestrzeń kolorystyczna – pliki przygotowane w RGB mogą odbiegać kolorystycznie od wydruku w CMYK.

  • Niska rozdzielczość – grafiki o zbyt niskiej jakości będą wyglądać nieostro.

  • Brak zamiany tekstu na krzywe – może prowadzić do problemów z czcionkami przy druku.

Unikając tych błędów, masz pewność, że Twój projekt zostanie wydrukowany zgodnie z oczekiwaniami.

 Zamiana tekstów na krzywe 

  1. standardowo wszystkie czcionki prezentują się w programach w ten sposób. Jest to zła forma, ponieważ wszystkie programy widzą ten obiekt jako tekst, a tym samym użytą w nim czcionkę, przy transferze pliku możliwe jest, że program którego używamy nie posiada tej czcionki, a tym samym nie będzie mógł jej wyświetlić. Należy taki obiekt zamienić na krzywe. W przypadku Adobe Illustratora będzie to „Create Outlines” w wersji angielskiej, lub "Zamień na krzywe" w polskiej.Pierwszy krok zamiany tekstu na krzywe
    Kiedy już takiej opcji użyjemy, to obiekt ten zamieni się w formę punktów, nie będzie już postrzegany jako tekst, tylko jako obiekt graficzny.Drugi krok zamiany tekstu na krzywe

    Konkretne punkty w tym obiekcie mają swoje położenie, więc są również edytowalne . W taki sposób zapobiegamy problemom wynikającym z braku czcionek.
     
  2. Przesyłanie plików w złej jakości/formacie –

    drugim błędem jest złe przygotowanie plików które miałyby zostać wydrukowane. Mało osób zdaje sobie sprawę że pliki w złym formacie mogą spowodować utratę jakości wydruku.
    Pierwszy krok - zmiana jakościDrugi krok - zmiana jakości

    Przy zapisie  pliku warto pamiętać aby unikać formatów (np. .JPG) które pytają o kompresję przy której zmniejszają wielkość pliku. Przy zapisie do PDF’a warto pamiętać aby wybrać opcje dla standardu PDF/X-1a:2001 oraz kompatybilność z Acrobat 4 (1.3), są to opcje przystosowane właśnie do wydruku.


    Trzeci krok - zmiana jakości
  3. Zły tryb kolorów –

    zdarzają się sytuacje gdy otrzymujemy pliki w trybie barw RGB, jak wiadomo jest to paleta która stosowana jest przy wyświetlaniu na ekranie, nie w druku. Podstawowym trybem barw przy drukowaniu jest CMYK, każdy obraz można w dość prosty sposób zmienić jeżeli chodzi o tryb kolorów, dla przykładu pokażę jak to wygląda w programie Adobe Photoshop.
    Pierwszy krok - tryb kolorów
  4. Złe nasycenie kolorów -

    przy wykonywaniu tekstów nadruk powinien być wykonany w tylko jednej składowej K- czyli czarnym, natomiast nie zawsze jest to takie oczywiste, teksty mogą mieć dowolne % składowe trzech innych barw a pomimo tego pozostać w kolorze czarnym, warto więc sprawdzić teksty aby nie przedstawiały się w ten sposób:Pierwszy krok - nasycenie kolorówTylko w ten:

    Drugi krok - nasycenie kolorów

    W ten sposób unikniemy w tekście poświat wynikających ze źle nałożonych na siebie barw składowych (jest to błąd tylko w przypadku offsetu).